Jest wiele sposobów na to, aby do urządzenia automatyki przemysłowej dodać funkcjonalność PROFINET. Z tego też względu trudno jest odpowiedzieć na pytanie "Od czego trzeba zacząć?". Odpowiedzieć na nie zależy od typu produktu, istniejącej konstrukcji, zakładanej wielkości produkcji, czy czasu jaki daliśmy sobie, aby wejść na rynek.
Dla produktu posiadającego wbudowany kontroler ethernetu dobrym wyjściem jest dodanie stosu PROFINET. Można go napisać od podstaw na podstawie specyfikacji protokołu (co nie jest rozwiązaniem rekomendowanym) lub kupić od jednego z wielu dostawców tego typu rozwiązań. Dla produktów projektowanych od podstaw mamy kilka możliwości w zależności od przewidywalnej ilości produkowanych urządzeń i czasu w jakim chcemy je wprowadzić na rynek. Poniżej przedstawiamy możliwości od najbardziej skomplikowanej do najprostszej:
1. Dedykowany układ scalony.
2. Standardowy kontroler ethernetu plus stos PROFINET.
3. Płytka/moduł PROFINET.
4. Zewnętrzna bramka.
Ta sama kolejność jest prawdziwa, jeśli chodzi o ilość planowanych urządzeń (od najmniejszej do największej) oraz o czas wprowadzenia urządzenia na rynek (od najdłuższego do najkrótszego). Z drugiej strony ta sama kolejność będzie zachowana jeśli spojrzymy na projekt pod względem kosztów przypadających na jedno urządzenie - od najtańszego do najdroższego. Powyższe rozwiązania są adekwatne dla PROFINET, ale także dla innych sieci.
Powyższe rozważania są prościej jest przedstawić w formie tabelki:
Niezależnie od sposobu należy zaznaczyć, że urządzenia PROFINET powinny przejść proces certyfikacji. Bardziej szczegółowych informacji na ten temat można dowiedzieć się oglądając specjalnie przygotowane webinarium "
Przewodnik certyfikacji produktów PROFINET". Jeśli nie jesteś pewny, czy certyfikacja jest wymagana dla danego produktu, to decydujące w tym względzie może być pytanie "Czy potrzebny jest plik GSD?". Jeśli ta, to produkt musi być certyfikowany. (Plik GSD napisany w XML definiuje unikalne parametry, wartości i alarmy danego produktu.)
W przeciwieństwie do innych sieci opartych o ethernet przemysłowy nie trzeba tu podpisywać żadnej umowy, czy płacić należności.
Istnieje wiele źródeł, które mogą być pomocne w dodaniu funkcjonalności PROFINET do projektowanego urządzenia:
- Webinarium "
Rapid way to PROFINET". Materiał prezentuje cykl produkcyjny PROFINET.
-
Lekcje dla deweloperów. Lekcje są ograniczone do przedstawicieli jednej firmy i są prowadzone regularnie po kursach "PROFINET Certified Network Engineer" w Johnson City. Mogą również odbywać się w placówce firmy zamawiającej szkolenie. W obu przypadkach są dostosowywane do sytuacji.
- Wskazówki. "Zalecenia dotyczące projektowania i wdrażania urządzeń PROFINET." Zapraszamy do przeczytania krótkiego
artykułu na ten temat.
Regionalne Stowarzyszenia PI oraz Centra Kompetencyjne są w stanie pomóc każdemu, kto jest zainteresowany produkcją urządzeń PROFINET.
Wszystkie urządzenia PROFINET muszą zostać przebadane w w celach certyfikacji przez laboratoria testowe organizacji PI. Czy nie byłoby dobrze zbadać takie urządzenie najpierw u siebie w firmie, zanim pójdzie do laboratorium? Członkowie organizacji PI mogą pobrać pakiet testowy PROFINET IO, który zawiera:
- tester komunikacji RT
- tester komunikacji IRT
- TEDCheck
- tester Security level 1
- dokumentację testów dla urządzeń PN IO
- specyfikację PROFINET
- wszystkie istotne wytyczne dotyczące PROFINET
- przypadki testowe dla wszystkich przeprowadzanych testów RT/IRT/Security Level 1
- dokumentacja GSDML
- program GSD-Checker
Inne narzędzia dostępne tylko dla członków organizacji, które można pobrać z
międzynarodowej strony PI to:
- PROFINET GSD Checker
Program używany w celu sprawdzenia poprawności pliku GSD. Wyświetla zawartość pliku w postaci tabeli, sprawdza poprawność pliku, posiada wbudowany edytor XML (oraz funkcję wywołania zewnętrznego edytora). Do programu dołączone są do przykładowe pliki, które można potraktować jako punkt wyjściowy do napisania własnego pliku GSD.
- PROFINET GSDML Upgrade Tool
Narzędzie wykorzystywane w przypadku, gdy zaistniała potrzeba uaktualnienia pliku GSD do wersji GSDML.
- PROFIdrive PROFINET Profile Tester
Wspiera rozwój urządzeń PROFINET IO z profilem PROFIdrive lub enkodera. Może być używane do przygotowania się do certyfikacji profilu PROFIdrive oraz jako narzędzie testowe, w którym jesteśmy w stanie uruchomić skrypty testowe własnej produkcji.
Po uzyskaniu wyników testów z laboratorium można ubiegać się o certyfikat PROFINET. Członkowie organizacji mają prawo do zniżki kosztów certyfikacji.
Na koniec nadchodzi czas wprowadzenie produktu na rynek. PI także tutaj może pomóc. Wystarczy umieścić informację na temat produktu w specjalnie do tego celu stworzonym przewodniku po produktach oraz można dać darmowe ogłoszenie w PROFINEWS, który na dziś ma około 225 tysięcy czytelników.
Artykuł pochodzi z najnowszego numeru
Profinews139.