Statystyki |
gości: 5252583
|
|
Aktualności
24.02.2017. |
Szanowni Państwo,
W tym miesiącu do stowarzyszenia PI Polska dołączyła wrocławska firma STERCONTROL.
STERCONTROL bazuje na ponad 6-letnim doświadczeniu firmy STERMAG S.C. i specjalizuje się w sprzedaży sprzętu automatyki przemysłowej. Podstawowa oferta obejmuje m.in. producentów: SIEMENS, LENZE, HARTING, OMRON, SCHNEIDER ELECTRIC, IBHSOFTEC, TOSIBOX, WEIDMULLER, RELPOL, TURCK, PHOENIX CONTACT, MEAN WELL, PILZ, SICK, EATON.
Firma posiada doświadczenie w poszukiwaniu starszych komponentów: SIEMENS S5, ALLEN-BRADLEY, MITSUBISHI, OMRON. Ponadto oferuje sprzęt do diagnostyki sieci przemysłowych PROFINET i PROFIBUS firmy INDU SOL, nowoczesne powierzchnie robocze firmy ERFI oraz szeroką gamę sprzętu szkoleniowo-dydaktycznego firmy LUCAS-NULLE.
Skrót do oficjalnej strony firmy znajdziecie Państwo tutaj: www.stercontrol.pl. |
|
16.02.2017. |
Czy wiecie, że IO-Link może być zintegrowany z dowolną magistralą przemysłową?
Jedną z najbardziej istotnych cech IO-Link jest jego neutralność względem standardów komunikacji przemysłowych. Pozwala to na podłączenie IO-Link do niemal każdej magistrali przemysłowej, lub zestandaryzowane zmapowienie danych na takie magistrale, np. PROFIBUS, PROFINET, EtherCAT i Sercos, czy ewentualnie zmapowanie według specyficznych ustawień producenta jak w przypadku EtherNet/IP, CANopen, Modbus, CC-Link. W tym celu może zostać użyty AS-Interface. IO-Link jest również zarejestrowany jako międzynarodowy standard IEC-61131, a co za tym idzie jest uznawany na całym świecie, niezależnie od innych systemów przemysłowych. Z tego powodu użytkownicy stosujący IO-Link mogą liczyć na rozwiązania zapewniające długoterminową niezawodność, tak jak jest to ogólnie przyjęte w systemach automatyki przemysłowej. To oznacza wysoką ochronę inwestycji zarówno po stronie producentów, jaki i użytkowników - szczególnie ze względu na myśl o przyszłych aplikacjach.
Dodatkowo zestandaryzowany został opis urządzeń (IODD - IO Device Description), który jest także niezależny od wybranej magistrali, czy rodzaju kontrolera sieci. Dzięki temu do sparametryzowania urządzenia, czy ustawień diagnostycznych możemy użyć dowolnego narzędzia inżynierskiego stosowanego do opisywania urządzeń pracujących w sieci za pomocą pliku tekstowego. Pozwala to na centralny dostęp do wszystkich urządzeń IO-Link za pomocą jednego narzędzia.
Każde urządzenie IO-Link można zidentyfikować jednoznacznie na podstawie jego wewnętrznych danych. Jest to ważny element związany z zapewnieniem jakości i funkcjonalności związanych z Industrie 4.0. Poza przekazywaną do kontrolera cyfrowo, w bezpieczny sposób wartością pomiarową, w ten sam sposób możemy przekazywać dodatkowe informacje z urządzenia do systemu ERP. Tak więc IO-Link zapewnia wymaganą spójność z poziomu sterowania do poziomu automatyki (Fieldbus, Ethernet), wliczając w także poziom aplikacji działających w chmurze.
Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews149. |
|
Bezpłatny warsztat szkoleniowy IO-Link Poznań 2017.02.17 |
15.02.2017. |
Szanowni Państwo,
INTEX przy współpracy ze stowarzyszeniem PROFIBUS PNO Polska oraz firmami SIEMENS, TURCK, Pepperl+Fuchs, Balluff i ifm electronic ma przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatny warsztat szkoleniowy dotyczący IO-Link – nowoczesnego standardu komunikacyjnego dla inteligentnych czujników i elementów wykonawczych.
Celem warsztatu jest dostarczenie użytkownikom oraz integratorom systemów automatyki technicznych podstaw, przedstawienie produktów i rozwiązań oraz przykładowych aplikacji z zastosowaniem technologii IO-Link.
Program warsztatu:
- Standard IO-Link w organizacji PROFIBUS&PROFINET INTERNATIONAL
(Dariusz Germanek, PROFIBUS PNO Polska)
Przedstawienie konsorcjum IO-Link
- Wprowadzenie do IO-Link
(Artur Szymiczek, INTEX)
Technologia IO-Link, korzyści z zastosowania, integracja ze systemem sterowania, FAQ
- Praktyczne zastosowanie technologii IO-Link w maszynie pakującej
(Grzegorz Bratek, SIEMENS)
Przegląd wybranych aplikacji opartych o IO-Link
- Przykład uruchomienia aplikacji z czujnikami IO-Link na bazie koncepcji Y
(Marek Maciejewski, ifm electronic)
Kompletne rozwiązanie dla Industry 4.0
- IO-Link w przemyśle 4.0
(Marek Melnarowicz, Pepperl+Fuchs)
Technologia komunikacji pomostowej SmartBridge
- Inteligentne moduły i urządzenia IO-link
(Bartłomiej Besz, TURCK)
Przykłady wykorzystania technologii FLC
- Interfejs IO-Link w rozproszonych systemach I/O oraz systemach bezpieczeństwa
(Daniel Oszczęda, Balluff)
Moduły I/O z interfejsem IO-Link, połączenia bezprzewodowe, systemy identyfikacji, inteligentne kolumny sygnalizacyjne
- Parametryzacja i uruchomienie aplikacji z zastosowaniem IO-Link
(Artur Szymiczek, INTEX)
Praktyczna demonstracja
Spotkanie odbędzie się w piątek, 17 lutego w Hotelu Novotel Poznań Centrum – Poznań, Plac Andersa 1
Warsztat rozpoczyna się o godz. 9:00. W czasie spotkania przewidziane są przerwy kawowe oraz poczęstunek. Zakończenie planowane jest na godz. 15:00. Chętnych do udziału w warsztacie prosimy o zgłoszenie poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia.
Formularz zgłoszenia można pobrać tutaj.
|
|
15.01.2017. |
Początek roku to dobry czas, aby zastanowić się trochę na rokiem minionym i spojrzeć w przyszłość w nowy rok. W roku 2016 obserwowaliśmy ciągły rozwój koncepcji Industrie 4.0 oraz Industrial Internet of Things (IIoT), a także szukania miejsca w tych koncepcjach dla PROFINET (co nazwaliśmy PROFINET of Things). W organizacji PI nadal widzimy PROFINET jako fundament IIoT, szczególnie że jest to część wspólna przenikających się standardów Industrie 4.0 i IIoT.
Użytkownicy, integratorzy systemów, deweloperzy, producenci sprzętów, konsultanci i pracownicy naukowi skorzystali z dosłownie tysięcy możliwości oferowanych przez regionalne centra kompetencyjne (RPA) - od kursów internetowych i webinariów po tygodniowe szkolenia zakończone egzaminami certyfikującymi. Ilość przyłączanych węzłów PROFINET rosła podobnie jak PROFIBUS, chociaż to PROFINET był wybierany wyraźnie częściej.
W 2017 roku przewiduję:
- PROFINET będzie kontynuował wzrost szybciej od konkurencji (co z resztą potwierdzają badania rynkowe)
- regionalne centra kompetencyjne ponownie przeprowadzą tysiące kursów edukacyjnych
- PI w Ameryce Północnej po raz kolejny przeprowadzi 17 darmowych jednodniowych warsztatów
- to samo PI przeprowadzi 10 kursów na certyfikowanych inżynierów sieciowych PROFINET
- prace zwiążane z przygotowaniem warstwy APL w PROFINET dla urządzeń procesowych będą zbliżały się do końca
- zanotujemy setki wpisów na Tweeterze dotyczących PROFIBUS i PROFINET
- strony regionalnych centrów kompetencji na facebooku znów zanotują wzrost oglądalności
- PROFIblog będzie miał nadal setki odsłon miesięcznie
- Profinews miał dalej tysiące czytelników
- powstanie niezliczona ilość dokumentów oraz materiałów wideo promujących standardy PI
- zdając sobie sprawę z powyższych, ciągle będziemy zaskoczeni tym co się będzie działo w przyszłym roku
Carl Henning
Wicedyrektor PI Ameryki Północnej
Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews148. |
|
EMATIC s.c. w organizacji PI Polska |
28.12.2016. |
Szanowni Państwo,
Pod koniec grudnia do organizacji PI Polska dołączyła firma Ematic s.c. z Gorzowa Wielkopolskiego. Ematic zajmuje się kompleksową automatyzacją dużych obiektów przemysłowych, jak również "małą automatyką" dla niewielkich zakładów i pojedynczych budynków. Firma posiada doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu systemów elektroniki, energoelektroniki oraz automatyki przemysłowej. Wprowadza najnowsze, światowe technologie – z uwzględnieniem specyfiki polskiego przemysłu i rynku.
Ematic zatrudnia wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną oraz dysponuje dobrym zapleczem techniczno-konstrukcyjnym.
Więcej o profilu działalności firmy można dowiedzieć się ze strony internetowej: www.ematic.com.pl. |
|
10.12.2016. |
Zakończyły się targi SPS/IPC/Drives i trzeba przyznać, że było to ekscytujące przedstawienie. Oczywiście tematy Industry 4.0 i IIoT zdominowały targi, ale pojawiające się definicje tych terminów są zbyt ogólnikowe i każdy ma swój własny pogląd, co się za nimi kryje. Z drugiej strony TSN (Time Sensitive Networking) to technologia, która wprowadziła sporo zamieszania na targach, na tyle, że ktoś mógłby odnieść wrażenie że jest ona już gotowa do użycia. Chociaż z pewnością TSN jest technologią obiecującą ze względu na wprowadzenie deterministycznych zachowań do standardowej sieci Ethernet, to jest ona promowana głównie przez tych, którym brakuje tej funkcjonalności w ich sieciach przemysłowych. W przypadku PROFINET możemy użyć IRT do detereministycznej kontroli urządzeń, jednocześnie umożliwiając pozostały ruch ethernetowy. Tak więc TSN nie przybliża nas bardziej do Industry 4.0
Inną technologią wywołującą sporo szumu na targach była OPC UA. I z tym można się w pełni zgodzić. OPC odowodniło wiele razy, że jest w stanie dostarczyć dostęp do danych niezależnie od producenta urządzeń. PI od dawna głosi, że OPC UA to sposób na dostęp do danych stanu monitorowania, zarządzania aktywami, czy z każdego innego systemu IT. Obojętnie czy pochodzą z chmury, czy z fabryki, to nie ma znaczenia. Dobrze jest więc zobaczyć, że inni też poszli za tą modą. Nie musimy jednak czekać, aż TSN będzie gotowy, jak sugerują niektórzy. OPC UA w tej chwili jest już bardzo wartościowym narzędziem. I można jeszcze raz powtórzyć: to jest właśnie przewaga PROFINET. Podczas gdy większość innych systemów komunikacji przemysłowej opartych o przemysłowy ethernet proponuje takie rozwiązanie jako dodatkową opcję działającą od poziomu kontrolera w górę, PI wierzy że powinna istnieć tylko jedna sieć. PROFINET zapewnia infrastrukturę, użytkownik decyduje jakiego protokołu użyje na tej infrastrukturze. Dla przykładu, jeśli używacie robota spawalniczego w swoim zakładzie, z całą pewnością jest on kontrolowany przez PLC. A to odbywa się przez PROFINET. Taki robot może dostarczać także dane na temat stanu sieci. Może to być robione za pomocą OPC UA z wykorzystaniem tej samej sieci, w której PLC komunikuje się używając PROFINET.
Takich rzeczy jest jeszcze więcej. Komunikacja w czasie rzeczywistym z pewnością jest niezbędna w waszym zakładzie, ale naprawdę nie ma znaczenia czy w przyszłości będziesz używał IRT czy TSN. Prawdziwą wartością dla użytkownika są dane. Jeśli chciałbyś tworzyć nowe modele biznesowe na przykład używając Big Data, po pierwsze potrzebujesz danych. To żadne odkrycie. Bardziej zaskakujące jest to, że ludzie mają tendencję do oceniania sieci na podstawie prędkości, czy innych parametrów technicznych. Powinni oceniać je po jakości danych, jakie mogą otrzymać, ponieważ im lepsze dane otrzymasz z poziomu urządzeń polowych, tym lepsza analityka będzie na końcu. To właśnie jest powód, dla którego PI kładzie taki duży nacisk na profile aplikacji. Na targach właśnie wprowadziliśmy na rynek funkcjonalność Asset Management Data Record. Z jej małą pomocą można uzyskać wszystkie dane identyfikacyjne oraz konserwacyjne urządzeń w sensownej i dobrze przemyślanej formie. Funkcjonalność działa niezależnie od producenta sprzętu i nie sprawia żadnych problemów. Przydatne dane to właśnie jest to, co na końcu pozwala stworzyć aplikację w Industry 4.0. W PI nasza uwaga zogniskowana jest właśnie na tym, aby oddać w ręce użytkownika końcowego sieć dostarczającą najbardziej wartościowe dane.
Życzę wszystkim spokojnych świąt i czasu spędzonego z rodziną.
Karsten Schneider, prezes PI.
Więcej informacji na temat targów SPS/IPC/Drives, Industry 4.0, IIoT, a także PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews147. |
|
Targi SPS/IPC/Drives 2016 |
10.12.2016. |
Na tegorocznych targach automatyki SPS/IPC/Drives w Norymberdze organizacja PI na swoim stanowisku przyjęła setki osób szukających informacji na temat PROFIBUS, PROFINET i IO-Link. Ostatniego dnia targów zorganizowana została konferencja prasowa ciesząca się dużym zainteresowaniem przedstawicieli prasy branżowej.
Stanowisko PI liczące ponad 300m2 poświęcone było głównie standardowi PROFINET jako podstawy do budowy Industry 4.0 (czyli Internet of Things). Na stanowisko składało się:
- nowa, przygotowana na targi demonstracja PROFINET- 36 stanowisk członków organizacji
- ściana z produktami PROFINET
- ściana IO-Link zawierająca 220 urządzeń od 48 producentów
- nowe demo z aplikacją automatyki procesowej
- demo PROFIdrive
- wystawa PROFIsafe
- wystawa PROFIenergy |
|
19.11.2016. |
Czy wiecie, że zastosowanie IO-Link drastycznie obniża koszty instalacji elektrycznych?
Wykorzystanie IO-Link prowadzi do znacznych oszczędności nawet w przypadku klasycznych czujnikach binarnych. Gdy budujemy w ten sposób cały system, możemy rozważyć wykorzystanie dostępnych na rynku hubów IO-Link, potrafiących obsłużyć 16 czujników binarnych z jednym przełączanym wyjściem, lub 8 czujników z dwoma przełączanymi wyjściami za pomocą jednego szeregowego połączenia. Dostępne są także koncentratory (huby) dedykowane do siłowników binarnych, czy analogowych wyjść i wejść. Stopień ochrony IP67 pozwala na wyeliminowanie w tanich aplikacjach skrzynek czy bloków zaciskowych i towarzyszącym im instalacji elektrycznych.
Zastosowanie IO-Link może pozwolić zredukować koszty instalacji nawet wtedy, gdy urządzenia pomiarowe są połączone. Jeśli czujnik pomiarowy, lub pozycjonowany siłownik są wyposażone w interfejs IO-Link, urządzenie może być połączone bezpośrednio do portu IO-Link mastera za pomocą standardowego nieekranowanego przewodu. Poza możliwością wykorzystania dodatkowych funkcji komunikacji danych (dodatkowa diagnostyka i parametryzacja kanałów) ten sposób pozwala na więcej niż tylko redukcja kosztów instalacji. Ceny czujników pomiarowych IO-Link są dzisiaj mniejsze niż czujników konwencjonalnych. Czujniki pomiarowe nie są zazwyczaj wyposażone w mikroprocesory pozwalające na kontrolowanie szeregowego interfejsu IO-Link. Budowa urządzeń IO-Link pozwala na usunięcie z układu konwerterów D/A (cyfrowo analogowych) w czujnikach, jak również konwerterów A/D w module interfejsu kontrolera. Dodatkowo dzięki bezszumowej transmisji cyfrowej, możemy zrezygnować z ekranowania przewodu, a złącza typu multi-pin mogą zostać zastąpione przez standardowe konektory. Szczególne znaczenie ma połączenie korzyści płynących z niezwykle łatwej instalacji urządzeń z rozszerzoną funkcjonalnością urządzeń mechatronicznych, takich jak chwytaki, generatory próżni, czy urządzenia sygnalizacyjne. Każde z tych urządzeń trudno sobie wyobrazić bez interfejsu IO-Link.
Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews146. |
|
17.10.2016. |
Szanowni Państwo,
Organizacja PI International przygotowała webinarium dotyczące standardu PROFINET. Webinarium wprowadza w temat standardu oraz daje sugestie dotyczące dalszych opracowań.
Materiał znajdziemy tutaj.
Jednocześnie przypominamy o ogólnodostępnych szkoleniach internetowych:
PROFINET
PROFIsafe
PROFIBUS |
|
14.10.2016. |
Czy wiecie, że wszyscy znani producenci chipów oferują układy dla urządzeń IO-Link typu Slave i Master?
Wszystkie zainteresowane strony zostały zaangażowane w rozwój technologii IO-Link od samego początku. Wydaje się, że była to właściwa droga, aby osiągnąć normalizację na najniższym poziomie urządzenia. Ponad 100 firm z całego świata wdrożyło już standard IO-Link w produkowanych komponentach. Należą do nich producenci chipów, którzy wspierają standard IO-Link. Na dzisiaj jest to już ponad dziesięć firm oferujących swoje produkty w tym zakresie. Dostępne są układy scalone dedykowane dla urządzeń każdej klasy, od prostych sterowników/przetworników do mikrokontrolerów. Kilku producentów oferuje także zintegrowane rozwiązania IO-Link w swoich systemach, czy kontrolerach sieci.
W wielu przypadkach inteligentne czujniki mają już zintegrowane mikrokontrolery, więc potrzebują tylko zainstalowania odpowiedniego stosu zgodnego z IO-Link. W wielu urządzeniach producenci instalują układy nadawczo-odbiorcze, które mogą być wykorzystane nawet w najmniejszych czujnikach, dzięki małemu rozmiarowi oraz niskiemu poborowi mocy.
W przypadku masterów IO-Link stosowana jest częściowa integracja (stos lub część stosu zaimplementowana w fizycznym układzie) lub całkowita integracja (mikrokontroler z pełnym stosem IO-Link). Obejmuje ona nawet integrację interfejsu w kontrolerze sieciowym. W ten sposób użytkownik jest w stanie zintegrować urządzenia IO-Link z każdym rodzajem magistrali przemysłowej.
Wsparcie wielu producentów IO-Link nie tylko zapewnia najwyższą jakość i pełną funkcjonalność dla szerokiej gamy sieci przemysłowych, ale także niezawodność w planowanych inwestycjach.
Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews145. |
|
25.09.2016. |
Organizacja PI International udostępniła dwa nowe filmy pozwalające lepiej zrozumieć PROFINET oraz PROFIsafe. Indu-Sol przygotowało film pokazujący działanie sieci PROFINET za pomocą analogii do świateł ulicznych, a PI International stworzyło materiał z żywą prezentacją PROFIsafe.
PI utrzymuje trzy kanały YouTube, które mogą być subskrybowane przez każdego użytkownika.
Poniżej podajemy linki do materiałów wideo:
PROFINET Video
PROFIsafe Video
|
|
| | «« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»
| Pozycje :: 106 - 126 z 296 |
|
|